Andi és Vass Tibi az újévet egy hosszabb, ötnapos túrával kezdte Miskolcon.
Január 2-án az utazás napján egy esti sétát tettek a belvárosban.
3-án kirándulós napot tartottak. Először rudabányai tavat keresték fel, ami az egykori vasércbánya külszíni fejtésében jött létre. Ez a tó Magyarország legmélyebb tavainak sorában van, legnagyobb mélysége 35 m. Ezután Aggtelekre a Baradla-barlanghoz autóztak. A barlang túra után Szlovákiába mentek át, ahol először Szádelői-szurdokba, majd Szlovák Karszt egyik legmegkapóbb vízeséséhez, az Áji-vízesésekhez mentek, amik egy 2,2 km szurdokban találhatók. Szlovákiai túrájukat a bő vizű Tornagörgői-vízeséssel zárták.
4-én, szerdán Bánkútra autóztak, onnan mentek egy körtúrát. Az útvonaluk
Bánkút, parkoló - Síház - Holló-kő - Szilvás-kő - Istállós-kő - Káposztáskert - Kőrös-lyuk - Kőrös-bérc - Diabáz-barlang - Bálvány - Bánkút, parkoló volt. Túrájukon mentek 18,1 km-t, és 406 m szintemelkedést. A túra után megnézték az Avas-kilátóból az esti Miskolcot.
5-én reggel felgyalogoltak az Avasra, majd felszálltak az Adventi villamosra a LÁÉV megállónál, ami a Garadna végállomásra indult. Innen a Garadna vá. - Sebes-víz - Létrás-tető - Eszperantó-forrás - Libegő alsó állomás - Limpiászi-feszület - Felsőhámor - Zsófia-kilátó - Vízesés - Lillafüred am útvonalon 15,9 km, 456 m szintemelkedést tettek meg. Közben libegőn utazva értek a Lillafüredre az autóbuszmegállóba. Útjuk során eljutottak a 2022-s év kilátójának választott Zsófia-kilátóhoz…
6-án hazafelé utazva bélapátfalvai apátságtól gyalogoltak fel a Bél-kő kilátóihoz. Itt a 10,4 km-hez volt 448 m szintemelkedésük. A kilátókról fényképezve csodás látványt nyújtottak a szlovákiai hegyek behavazott csúcsai. Eger városán keresztül jöttek vissza Pécsre. Tartalmas öt napot töltöttek a Bükkben egy kis szomszédolással…
Hajniék most szerdán mentek heti első túrájukra. Útvonaluk Vasas – Bányász-út – Koszonya-erdő - Régi bánya vasút – Komló autóbusz pályaudvar volt. Ezen a túrán a 13,5 km-n 220 m szintemelkedésük volt.
A héten is a Dél-Zselic nyugdíjasaival tartottam túrájukra, ez bevált... Strasser Péter által kitalált útvonalakkal járjuk a Mecsek túraútjait. Most Zobákpusztáról indulva jutottunk el Hosszúheténybe. A kék négyzet vizenyős szakaszait kihagytuk és inkább az erdészeti úton mentünk a Pap-rét felé. Az elágazónál kis töprengés után tovább mentünk ezen az úton mivel meg akartuk nézni a Csengő-lakot. Sajnos egyre rosszabb az állapota… Pusztabányára érve tartottunk egy kis étkezős szünetet, majd megtekintettük a leégett Betyár-tanya helyére épült erdei pihenőt, esőbeállót, ami a Betyár-pihenő nevet kapta. Közben a „nyalókás” dobozt is megnéztük, sajnos ismét üres volt! Innen visszakanyarodtunk az üveghuták felé, közben rá pillantottunk az egykori kútházból maradt építményre, ami a turistaháznak adott valamennyi kis vizet… Az üveghutáknál kezdett feltárás úgy látszik, régóta állhat… A Bába-kút felé már nem lehetett kikerülni a sarat, ami végül is kisseb volt, mint amire számítottunk. A Kis-tóti-völgy aljában lévő vízmű telepen a száratlan kankalinok sokasága fogadott bennünket. A „Kőmorzsoló” szobornál még egy csoportkép készült. Mivel láttam, hogy leskelődik a „fafejű” a fényképezésnél, kérdeztem tőle mi van a boszorkány fáramászásával, azt mondta eltűnt a parkoló melletti fáról... Mostanában viszont jártak erre gyanús hölgyek. Lehet, hogy életre kelt? A Hetény vezér szobra után már csak a Manólak következett a túra lezárásáig. A beszélgetős túra zárásra sort is kerítettünk a „Tavaszban”… A 10,7 km-s út és a hozzá tartozó 170 méteres szintemelkedés jó adalék az egészség megóvásához! Köszönjük Péter!
Szombaton Vass Tibi Simon Erzsiékkel a Kelet-Mecsekben járt. A Zobákpuszta am. - Pusztabánya - Vajda-völgy - Szamár-pihenő - Cigány-hegy - Leágazó-forrás - Csurgó - Csobogó-forrás - Zobákpuszta am útvonalon 18,2 km-t mentek, amihez 465 m szintemelkedést tettek meg.
A Valkai család ismét átmerészkedett az államhatáron, most Szlovénia felé vették az irányt. Pénteken az utazás vitte el a délutánt. Három napos útjuk során a fő látnivaló szombaton a Postojnai cseppkőbarlang volt. A kb. 1,5 órás barlangi túrában volt vonatozás és gyalogos séta is a barlang kiépített három szintjén. A barlang után megnézték a kiállításokat, majd volt még idejük Ljubljanában a várat is megtekinteni. Vasárnapra már csak az utazás maradt…
Szombaton a Hajni vezette csapat Dombay-tó – Ruzsama – Komlós-völgy – Zengő-alja - Mária kápolna – Hosszúhetény útvonalat járta be. Ekkor a 15,41 km-hez 422 m volt a szintemelkedés.
Idén az Orfűi elágazástól indult a „XII. Desztinációs túra”. A túra szervezője Baumann József tartott ismertetőt az útvonalról és a látnivalókról, majd az Orfűi polgármester asszony, Füziné Kajdy Zita és a túravezető, atiKA köszöntötte a résztvevőket. A túra szervezője sajnos egészségi állapota miatt nem tarthatott velünk a túrán. A bejárások rávilágítottak arra, hogy az előzetesen kiajánlott útvonalon változtassunk. Az erdészeti munkák és nagyobb esőzések után sajnos egyes helyeken járhatatlanná válik az út… Az autóbusz megállótól a Gubacsos turistaház felé vettük az irány, ahol a szépen felújított épületet kívülről megszemléltük. Hamarosan még egy rövid megálló a kutyasírnál, majd továbbra is a sárga sáv jelzéseket követtük és az út mentén néztük a hatalmas víznyelőket. A Mecsekben talán ezek a legnagyobbak. Közben a sárga sáv mellé a kék sáv és a kék négyzet jelzésű út is csatlakozott hozzánk. A kék sávhoz érve mi is megemlékeztünk Rockenbauer Pálról… Az Abaligeti tónál tartottunk egy kicsit hosszabb evős-ivós szünetet. A várható csúszkálós, oldalazós szakaszt kikerülve a vízmű telep után mentünk rá a kék kereszt jelzésű turistaútra. Majd a gyér autós forgalomban nehézség nélkül keltünk át az Orfűi oldalra. Itt pár méter után ketten elváltak tőlünk, ők a Balázs-hegyi kilátó érintésével vissza tértek az elágazóban hagyott autójukhoz. A tó felé a Zipernovszky-forrást is megnéztük, de sajnos már régóta nem ad vizet… A Pécsi-tó partján sokan sétáltak, futottak a szép napos, inkább márciusra hasonlító időben. A medvehagyma házban az Orfűiek meleg teával, zsíros hagymás és sárgarépa krémes kenyérrel vártak bennünket! Köszönet érte! Menet közben a felmerülő kérdésekre is sikerült válaszolni a túrázással, jelzésekkel, ezek festésével, valamint a látnivalókkal kapcsolatban… Sikeresen megfejtettük a túra névadójának, a desztináció szónak a jelentését is… A végére került, de nem utolsó sorban, a túra útvonalán két nagy szatyor szemét lett összeszedve! Dicséret érte az aktív túrázóknak!
Vasárnap Tibi és Andi lejárta a Télies Mecsek 15 teljesítménytúra útvonalát, amit egy kicsit kibővítettek. Az Éger-völgy am. - Mohosi-kis kút - Jakab-hegy - Zsongor-kő - Kolostor-rom - Jancsi-forrás - Remete-rét - Rózsa-forrás - Éger-völgy am útvonalon a 16,9 km-hez volt 566 m szintemelkedésük.